Forum8
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum8

Forum8

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Windows İşletim Sistemi nedir

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Windows İşletim Sistemi nedir Empty
MesajKonu: Windows İşletim Sistemi nedir    Windows İşletim Sistemi nedir Icon_minitimePerş. Tem. 01, 2010 11:01 am

A-) ISLETIM SISTEMI NEDIR?
Isletim sistemi de bir bilgisayar programidir. Temel görevi bilgisayar parçalarinin birbirleriyle olan iliskilerini düzenlemek, aralarinda bilgi alisverisi yapabilmelerini saglamaktir. Bu parçalar gözle gördügünüz parçalari kapsadigi gibi, bilgisayarin kapagini açmadan göremeyeceginiz parçalari da kapsar.
WINDOWS ISLETIM SISTEMI
Windows, bilgisayarla iletisim kurabileceginiz arabirimi, diger bir deyisle ortami saglayarak; sizle bilgisayar arasinda baglanti kurar. Üzerinde çok sayida programin çalisabildigi, temel yazilim islevi görür. Microsoft word gibi sözcük islemciler, microsoft excel gibi elektronik hesap tablolari programlari, bu programlara örnek gösterilebilir. Bilgisayarin bellegini kontrol altinda tutmak ve bilgisayara giren bilgilerle (girdi), bilgisayardan çikan bilgileri (çikti) yönetmek gibi içsel islevler saglar. Bir dizi yardimci program (sisteminizi yönetmek- için hazirlanmis özel programlar), ayrica klasör(dizin) ve disklerinizi yönetmeniz için komutlar saglar. Tüm isletim sistemlerinin yaptigi bu islevlere ilave olarak, windows 98 birçok gelismis özellik ve araç saglar. Örnegin:
Ekran üzerinde fareyle kontrol edebileceginiz resimler, simgeler, pencereler ve sözcükler kullanan bir grafiksel kullanici arabirimi. Basit bir sözcük islemci ve bir grafik program içeren yerlesik programlar, ya da donatilar. Ayni anda birçok belgeyi görüntüleme ve çok sayida programi yine ayni anda çalistirma yetenegi.
1-) Masaüstü nedir ?
Windows98 bilgisayarin ekranini "masa üstü" olarak tanir. Bir anlamda ekran bizim masamiz olur. Windows98 "masamizin üstüne" bilgisayarimizi kolaylikla kullanabilecegimiz "araç ve gereçler"i yerlestirir.
2-)Masaüstü nesnelerinin tanimi ve özellikleri
a-)Bilgisayarim simgesi: Bilgisayarinizi, disket sürücülerini, bagli yaziciyi, vb. Temsil eden bir simgedir. Ayni zamanda ayarlama yapabilmemize de olanak verir. Bilgisayarinizda bulunan tüm programlari, belgeleri ve diger kaynaklari temsil eder. Bu simgeden açilan pencere “Windows Gezgini”ne benzer yapida kullanilabilir
b-)Belgelerim: Kelime Islem ve Tablolama gibi programlarla olusturan belgelerin saklandigi bölme. "Belgelerim" adini tasir;
c-)Geri dönüsüm kutusu: Windows 98in sildiginiz tüm dosyalari biriktirdigi yere denir. Geri dönüsüm k....
https://forum8.forumdizini.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Macos İşletim Sistemi Nedir
» Linux İşletim Sistemi Nedir
» Windows XP Professional SP3 ConaxEdition 8 | Türkçe | Full | Rapidshare | Download |
» Windows Live Messenger 2009 (Çoklu titreşimli) (Çoklu msn) (Türkçe) Kendim Upload Ettim